Praca dla seniora

Praca dla seniora – wymagania

Pieniądze nie są w życiu najważniejsze, aczkolwiek dysponowanie kwotą, która jest większa od niezbędnej na przeżycie wiele spraw ułatwia. Co począć jeśli pensja, świadczenia z ZUS lub KRUS nie spełniają tego warunku? Czy wszystko stracone? Czy trzeba porzucić lub ograniczyć marzenia? Niekoniecznie, gdyż możliwe jest uzyskanie dodatkowych dochodów, aczkolwiek praca dla seniora powinna spełniać pewne wymagania.

  • Zauważyłem, że wraz z wiekiem czas szybciej płynie. Jeśli zatem mam poświęcać swój czas na zarobienie dodatkowych środków to musi on być efektywny. Nie szukam sposobu spędzenia czasu a zgromadzenia konkretnej kwoty.
  • Praca dla seniora nie zawsze jest łatwa do znalezienia. Nie trzeba jej szukać tak jak robią to absolwenci szkół. Wiek ma również swoje atuty. Skupiłem się na możliwościach, w których wiek nie jest przeszkodą a wręcz przeciwnie.
  • Szukając pracy teraz, nie tracę z oczu celu długoterminowego. Jest nim stworzenie źródła dochodów, z którego będę czerpał zysk gdy nie będę chciał lub mógł pracować.

Praca dla seniora poza domem.

Czasami wyjście z domu nie jest złe. Wymagać może dojazdu do pracy (choć są prace, które jeżdżą z seniorem, ale o tym napiszę za chwilę) zaś jako bonus można mieć kontakt z ludźmi.

Ochrona

Praca w ochronie dla seniora oznacza pilnowanie obiektu. Zazwyczaj wykonywana jest w trybie 12 godzin pracy i 24 godzin wolnego lub 24 godzin pracy i 48 godzin wolnego. Pierwsza myśl jaką miałem  gdy to usłyszałem: “Jak można pracować dzień i noc bez przerwy???”. Okazuje się, że można pod warunkiem, że można się przespać i wstawać tylko wtedy, gdy trzeba np. zareagować na sygnał wydawany przez czujkę. Praca w trybie 24/48 to dzień w pracy i dwa dni wolnego. W miesiącu wychodzi więc 10 dni pracy. W sumie daje to 240 godzin.

Tyle matematyka, a co na to praktyka?

Senior udając się do firmy ochroniarskiej powinien powiedzieć, że:

  • interesuje go stawka netto 11,5 zł i spokojny obiekt,
  • nie powinien dać się skusić stawką o 2 zł wyższą i np. pracą w sklepie i łapaniem kieszonkowców,
  • należy poprosić o obiekt blisko miejsca zamieszkania i nie chwalić się posiadanym samochodem. W przeciwnym razie można dostać przydział do pilnowania obiektu gdzie wrony zawracają.

Co ma zrobić ochroniarz – senior, gdy ktoś będzie dewastował doglądany przez niego obiekt? Naciska przycisk i czeka w pomieszczeniu z kuloodpornymi szybami na przyjazd grupy interwencyjnej. Do niej zatrudniani są młodzi i wysportowani ludzie.

Jakim atutem jest wiek? Zwykle ludzie starsi postrzegani są jako solidni i szanujący pracę. W firmach z grafikiem i jednoosobowymi stanowiskami dużym problemem są nagłe absencje pracowników.

Ile można zarobić? 10 zmian po 24 godziny to razem 240 godzin. Przy stawce 11,5 zł za godzinę daje to 2760 zł.

Bold!

Jeżeli senior posiada samochód i mieszka w miastach gdzie działają firmy Uber i Bold wówczas może uczynić pojazd źródłem dochodów. Należy zgłosić się do tzw. partnera tychże firm i podpisać umowę na… wypożyczenie auta. Potem tym pojazdem jeździ się i wozi ludzi. Partner najczęściej zapewnia kartę paliwową (a zatem za paliwo się nie płaci). Partner pobiera około 30… 35 zł tygodniowo od jednej aplikacji (tj. Uber lub Bold) za obsługę i rozliczenie. Wynagrodzenie wypłaca kierowcy. Kierowca musi zapłacić 8% podatku od umowy użyczenia pojazdu do Urzędu Skarbowego.

Jakie są wymogi formalne? Należy dostarczyć partnerowi zaświadczenie o niekaralności (to wydaje sąd) i stanie punktów karnych (ten papier wydaje policja). Koszt obu dokumentów to w sumie 200 zł.

Na co trzeba zwrócić uwagę:

  • nie każde auto jest akceptowane. Aktualne wymagania trzeba sprawdzić na stronie firmy Uber i Bold,
  • partner powinien być firmą polecaną przez Uber lub Bold (wykaz również na stronie WWW),
  • przed podpisaniem umowy należy poprosić o kserokopię licencji na przewóz osób wystawionej na firmę partnera.

Ile można zarobić? Za wejście do auta 4 zł i za przejechany kilometr 1,3 zł. Jeżdżąc w godzinach szczytu np. od 6 do 10 lub od 16 do 20 można mieć około 150… 180 zł obrotu (za 4 godziny). Warto pamiętać, że z przychodu trzeba będzie naprawić samochód, który intensywnie eksploatowany będzie zużywał się szybciej.

Jakim atutem jest wiek? Z seniorem pasażer raczej się nie kłóci. Doświadczony kierowca jeździ bezpiecznie. Znając miasto można znaleźć objazd oszczędzający czas.

Jakie wady ma ta praca dla seniora? Standardowe ubezpieczenie auta nie obejmuje przejazdów zarobkowych. Jeśli w wypadku spowodowanym przez seniora ktoś ucierpi sprawa może trafić do sądu.

Jakie zalety ma ta praca? Całkowicie nielimitowane godziny i dni pracy.

Praca dla seniora w domu

Co ma zrobić senior, który mieszka w małej miejscowości albo nie może dojeżdżać do pracy? Ma on do dyspozycji internet i telefon.

Pisanie tekstów

Praca dla seniora

Praca_dla_seniora

Jak grzyby po deszczu powstają strony i sklepy internetowe. Rosną one tak szybko jak jest w stanie nasycić je tekstami właściciel. Zazwyczaj on się tym nie zajmuje. Zleca pisanie tekstów na określone tematy.

Gdzie można znaleźć oferty? Na stronach takich jak: 10heads.pl,  gieldatekstow.pl,  textbroker.pl, supertresc.pl, TextBookers.com, GoodContent.pl.

Jakie są stawki? Za napisanie 1000 znaków ze spacjami (w skrócie 1000 zzs) wynoszą one 8… 9 zł. Niektóre firmy płacą po 1… 2 Eurocenty za słowo. Typowe słowa w języku polskim liczą 7 znaków. Kurs Euro wynosi około 4,5 zł. 1000 znaków to około 140 słów. Zatem za 1000 można zarobić około 140 x 0,015 x 4,5 zł = 9,45 zł a zatem kwoty są porównywalne.

Na jakie tematy są teksty? Można znaleźć np. o życiu wspólnoty mieszkaniowej, ale także i opis artykułów hipermarketu budowlanego.

Ile można zarobić? Zależy to od biegłości w pisaniu, znajomości tematu. Średnio około  20 zł netto za godzinę.

Zalety pracy? W każdej chwili można wyłączyć komputer.

Wady pracy? Trzeba mieć komputer z dostępem do internetu. Nie zawsze są dostępne ciekawe tematy.

Jakim atrybutem jest wiek? Seniorzy zdawali egzaminy maturalne w czasach, gdy trzeba było pisać sążniste wypracowania. Są więc zaprawieni w pisaniu.

Asystent

Wiek może być atutem również przy umawianiu spotkań dla handlowców. Senior mówi inaczej niż wyrzucająca z siebie słowa z prędkością karabinu maszynowego telemarketerka. Dlatego senior ma wyższą skuteczność bo zaciekawia. Jeżeli jeszcze zadaje pytania w rodzaju “Czy zastanawiali się państwo jakie korzyści może odnieść Wasza firma z instalacji fotowoltaicznej?” może sam wciągnąć w rozmowę potencjalnego klienta.

Komu umawia się spotkania? Zazwyczaj handlowcom.

Kto daje bazę danych? Zazwyczaj zleceniodawca.

Jaka jest skuteczność umówionych spotkań? Na 10 rozmów (na początku) 2 z nich owocują spotkaniem. Po poznaniu tematu można dojść do skuteczności rzędu 50%.

Ile trwa rozmowa? Zazwyczaj od wybrania numeru do umówienie spotkania około 5 minut.

Ile spotkań trzeba umówić dziennie? Około 5. Zatem trzeba wykonać do 30 rozmów dziennie, które zajmują 150 minut, czyli 1,5 godziny.

Ile można zarobić? Za 100 omówionych spotkań miesięcznie około 1500 zł netto.

Kto daje telefon? Zleceniodawca.

Na co trzeba zwrócić uwagę? Tematyka, która jest przedmiotem rozmowy powinna interesować seniora a dodatkowo powinien być przekonany, że robi dobrą rzecz a nie naciąga ludzi na stratę czasu i pieniędzy.

Gdzie można znaleźć oferty? Warto sprawdzić portale ogłoszeniowe gumtree.pl i olx.pl. Jeżeli nie ma ofert pracy można umieścić własny anons o treści “Umawianie spotkań dla handlowców.”

Marketing internetowy

Powyższe prace dają dochód w zamian za czas. Innymi słowy pracuję – dostaję pieniądze. Czy mogę zrobić coś, co będzie mi dawało zyski nawet, gdy czas jakiś pracować nie będę?

Istnieje taka możliwość.Trzeba utworzyć stronę na Facebooku lub Instagramie związaną z zainteresowaniami seniora (np. wędkarstwo, hodowla storczyków). Gdy społeczność skupiona wokół strony wyniesie ponad 1000 osób pojawią się pierwsi reklamodawcy. Przyjmuje się, że strona jest dochodowa, gdy ma 30000 odwiedzających miesięcznie.

Ile trwa zebranie takiej grupy? Jest to zależne od pomysłowości seniora.

Ile można zarobić? To zależy od branży. Jeżeli reklamodawcami będą sprzedawcy nieruchomości to dochody mogą być zdecydowanie inne niż w przypadku reklamowania np. lokalnej kawiarni.

Praca dla seniora – podsumowanie

Moim zdaniem życie zaczyna się po pięćdziesiątce. Zdrowie jeszcze jest. Siły też dopisują. W dzisiejszych czasach pieniądze są formą energii. Potwierdzeniem, że to co robię jest dla innych przydatne. Im ważniejsze problemy rozwiązuję, im większej liczbie ludzi pomagam, tym większe wynagrodzenie otrzymuję. A wynagrodzenie powoduje, że dysponuję kwotą, która jest większa od niezbędnej na przeżycie i mogę ją wydać na dowolnie wybrany cel.

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.