25 miniemerytur – Jakub B. Bączek

25 miniemerytur

"<yoastmark

“25 miniemerytur” to tytuł książki, którą napisał Jakub B. Bączek. Dla mnie hasło było nieco mylące bowiem spodziewałem się znaleźć w niej 25 sposobów na uzyskanie dochodu pełniącego rolę emerytury. Na szczęście autor potraktował temat szerzej i chwała Mu za to.

Tytułowe mini emerytury to wyjazdy na urlopy do różnych krajów. W roku autor odbywa ich właśnie 25.

Zalety 25 miniemerytur

"<yoastmark

Autor lansuje pogląd, że okresy intensywnej pracy trzeba rozdzielać kilkudniowymi wypoczynkami z oderwaniem od otoczenia, w którym się pracuje. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie dystansu do zagadnień z którymi styka się w pracy a po urlopach wraca  z chęcią do działania.

Człowiek wypoczęty potrafi znaleźć i zastosować dźwignie zwiększające efektywność. Osoba zmęczona działa jak żuk. Toczy przed sobą kulkę a gdy ta jest już tak duża, że owad nie ma siły – staje i porzuca ją. Z zażenowaniem muszę przyznać, że nie raz tak mi się zdarzyło. Zatem pomyślałem – książka jest dla mnie i czytałem dalej chłonąc każde słowo.

3 w 1

25 miniemerytur to książka podróżnicza. Na jej kartach autor zabiera nas ze sobą w najróżniejsze zakątki świata i dzieli się wrażeniami.

25 miniemerytur jest poradnikiem. Jakub B. Bączek pokazuje czego jego uczą podróże. Zwiedzanie np. Singapuru jest okazją do refleksji, że wszystko zanim zostało zbudowane przez człowieka powstało w umyśle. Ktoś wyobraził sobie ogromny odrzutowiec, którym autor doleciał do Azji. Ktoś inny wyobraził sobie wspaniałe budowle. Dopiero potem przyszła pora na projekt i jego realizację. Zatem nauka – nie lękajcie się marzyć, wyobrażać sobie rzeczy, których jeszcze nikt inny nie stworzył.

Z każdego rozdziału płynie nauka. Nie jest to w żadnym razie wykład, ale gawęda autora. Błyskotliwe skojarzenia i spostrzeżenia umysłu wypoczętego na mini emeryturach. Czyta się doskonale!

Jeśli ktoś lubi ćwiczenia i oczekuje, że autor powie mu co ma robić – też będzie zadowolony, Na końcu rozdziałów znajdują się Wyzwania Jakuba i warto poświęcić czas na popracowanie nad nimi. Samo przeczytanie jakiegoś tekstu, choćby nas nie wiadomo jak zachwycił, nie spowoduje zmiany nawyków ani w myśleniu ani w mówieniu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.