Mieszkania

Mieszkania

Po sprzedaży domu na wsi wynajęliśmy na pół roku lokum w Radości. Tyle czasu daliśmy sobie na znalezienie mieszkania dla siebie w Warszawie.

Priorytety

Ustaliliśmy czego dokładnie szukamy. Optymalne mieszkania powinny:

 • mieć dwa a najlepiej trzy pokoje, aby mogli się u nas jednocześnie zatrzymać syn i któreś z rodziców. Trzy pokoje pozwalają również na to, aby w jednym pokoju zgromadzić wszystkie rzeczy a resztę wynająć i pojechać na kilka miesięcy do ciepłego kraju. Wszak życie zaczyna się po pięćdziesiątce…
 • Znajdować się na piętrze 1. lub wyższym. Nie chcemy mieć w oknach krat, a przecież lokal wietrzymy. Parter nie zabezpiecza przed wskoczeniem z ulicy do mieszkania przez otwarte okno.
 • Mieć dostęp do windy. Liczymy się z tym, że za jakiś czas może nie cieszyć nas wchodzenie po schodach na wyższe kondygnacje.
 • Nie wymagać posiadania samochodu, czyli znajdować się w niewielkiej odległości od przystanku komunikacji miejskiej, sklepu z dużym wyborem towarów, apteki, bankomatu itp.
 • Być zlokalizowane na Pradze Płd, gdyż tutaj mamy większość zajęć i dobrze znamy te rejony.

Mieszkania na rynku wtórnym

Teoretycznie wybór jest duży. W praktyce lokal kupowany na rynku wtórnym:

 • wymaga zapłacenia 2% podatku PCC,
 • najczęściej oferowany jest przez pośrednika, który też liczy sobie 2.. 3 % prowizji,
 • wymaga remontu, a więc znów trzeba zapłacić ekipie za usunięcie i wywóz glazury, białego montażu, szafek i dopiero potem można zacząć prace,
 • ma instalacje, które nie wiadomo w jakim stanie się znajdują i kiedy konieczna będzie wymiana,
 •  jest w bloku budowanym w nie najnowszej technologii.

Jednym słowem same wady 🙂

Mieszkania na rynku pierwotnym

Tutaj również oferta jest spora. Gdy przychodzi do szczegółów okazuje się, że sprzedawane są lokale, których jeszcze nie ma. Budowa jest dopiero zaczęta. Kupujący wpłaca pieniądze i czeka. Nie ma więc ani mieszkania, ani pieniędzy. Ze swoich środków kredytuje budowę, a o odsetkach od pożyczki deweloper milczy.

Nie podobało nam się to, bo co się stanie jeśli od podpisania umowy do przekazania kluczy wzrosną stawki VAT, ceny materiałów lub energii?

Jeśli deweloper ogłosi upadłość kupujący zostanie z papierem w garści. Dochodzić przed sądami swoich praw, gdy pierwszeństwo mają ZUS, Urząd Skarbowy?

Im dłuższy okres pomiędzy zawarciem umowy, a jej finalizacją tym ryzyko większe. Potrzebujemy mieszkania a nie dziury w ziemi i marzeń.

Te rozważania spowodowały, że interesowały nas tylko mieszkania już wybudowane, odebrane przez służby nadzorujące budowy i gotowe do zasiedlenia.

Idziemy na zakupy

Mieszkania na sprzedaż

Mieszkania na sprzedaż

Błyskawicznie sprzedawane są kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Do wyboru są mieszkania trzypokojowe i większe. Są one droższe od małych, ale cena za metr kwadratowy lokalu jest niższa.

Co ciekawe w wysokich blokach im mieszkania położone są wyżej, tym są droższe. Nic dziwnego skoro natężenie hałasu i zanieczyszczeń z ulicy maleją wraz z wysokością.

Wybraliśmy już mieszkanie. Teraz przed nami urządzanie. Z jednej strony jest to inwestycja, a z drugiej miejsce, w którym będziemy czasami przebywać. Cieszymy się tą perspektywą. Wszak życie zaczyna się po pięćdziesiątce…

 

 

1 myśl w temacie “Mieszkania

 1. Pingback: Wiara, czyli jak pokonuję strach. - 54plus.eu 4 punkty do sukcesu54plus.eu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.