Sękacz

Sękacz

Sękacz jest do kupienia nawet w hipermarketach. Nam było dane posmakować sękacza rzemieślniczej roboty. Powstaje on przez oblewanie ciastem stożka, który jest obracany w pobliżu ognia. Gdy warstwa podpiecze się już, ale nie spali, można nalać kolejną.

Zbyt wolne obracanie sękacza może spowodować przypalenie i małe „sęki”. Zbyt szybkie skutkuje dużymi stratami ciasta rozpryskiwanego na boki. Nalanie nowej warstwy na jeszcze nieupieczoną powoduje zakalec.

Cały sękacz, wysokości około 1 m, waży około 10 kg. Obracać formę należy równomiernie. Jeżeli w jednym miejscu będzie więcej ciasta, sękacz zacznie „bić” na boki. Nadlać go, aby był równy już się nie da.

Sękacz pieczony jest na ogniu, ale dymem go nie czuć. Sekret tkwi w używaniu drewna liściastego, pozbawionego kory i suchego. Takie pali się a nie wydziela dymu.

Pieczenie sękacza trwa około godziny. Jest to więc ciasto dla cierpliwych. Po tym czasie należy zdjąć go z ognia. Kroić można natychmiast. Zsunąć z formy w całości można dopiero gdy wystygnie a trwa to około dziesięciu godzin.

Ciasto na sękacz – składniki

  • 40 jajek,
  • 1 kg mąki pszennej,
  • 1 kg cukru,
  • 1kg masła śmietankowego,
  • 1l śmietany 18%,
  • aromat arakowy, sok z cytryny.

Ciasto można mieszać ręcznie (zaczynając od ubicia białek, aby było puszyste), ale także w Thermomixie. Roboty i miksery nie wytrzymują takiej pracy.

Czysty cholesterol, ale jaki smak!!!

Spotykane są podróbki. Zamiast jajek dodawany jest proszek jajeczny. Śmietana zastępowana jest olejem. Są to składniki tańsze od zalecanych, ale jeśli chce się mieć ciasto dobre i tanie to trzeba zrobić dwa. Jedno będzie tanie a drugie dobre.

Sękacz po upieczeniu można przechowywać do miesiąca. Zdjęty z formy trzeba zawinąć w folię i otwierać co kilka dni. Zaniedbanie tej procedury powoduje spleśnienie ciasta.

Podobno dopiero piąty sękacz jest idealny. Wcześniejsze bywają niesymetryczne. Są niedopieczone lub przypalone. Jest to ciasto powstające dynamicznie. Wystarczy przestać obracać formę na trzydzieści sekund i na powierzchni pojawia się brązowy kolor.

Ps. Jeśli ktoś nie ma cierpliwości a chce spróbować sękacza (jak na filmie) może go zamówić u Pani Bożeny Mikielskiej tel. 512-233-035.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.