Skansen w Radomiu

Muzeum Wsi Radomskiej – malowniczy skansen

Skansen Muzeum Wsi Radomskiej

Skansen Muzeum Wsi Radomskiej

Przy okazji odwiedzin rodziny w Radomiu padło hasło „chodźcie na wycieczkę do skansenu”. Pomysł okazał się świetny, miejsce ciekawe dla dużych i małych, położone w pięknym lesie. Do tego staw i rzeczka. Trasa spacerowa prowadzi poprzez kolejno zgrupowane tematycznie budynki zwane zespołem wiejskim, dworskim, sakralnym. Jest możliwość odpoczęcia na ławkach. Nam wycieczka zajęła około 3 godzin.

Skansen – zespół sakralny

Skansen Zespół sakralny

Zespół sakralny

Na ten zespół składają się drewniany kościół z Wolanowa, dzwonnica z XIX wieku, krzyż przydrożny i przyzagrodowe kapliczki.

Kościół pochodzi z XVIII wieku i jest jednym z nielicznych katolickich, drewnianych, zabytkowych kościołów na Mazowszu. Jego fundatorką była Anna Kwaśniewska, właścicielka pobliskich wsi. Przez lata wielokrotnie remontowany i malowany, stopniowo zmieniał wystrój wewnątrz. Skansen wzbogacił się o ten zabytek w latach 1994-1996.

 

 

 

Skansen wnętrze kościoła

Skansen wnętrze kościoła

Dzwony przypominały ludziom o czasie modlitwy, wzywały na nabożeństwa, informowały o czyjejś śmierci lub ważnych wydarzeniach (trochę takie social media). Wierzono, że bicie dzwonów połączone z modlitwą może przegonić burze i wichury. Zarówno krzyże jak i przydrożne kapliczki to elementy nierozerwalnie związane z polskim krajobrazem.

Skansen – zespół wiejski

Skansen chałupa wiejska

Skansen chałupa wiejska

Na ten zespół składa się dużo obiektów, między innymi: XIX i XX-wieczne chałupy z okolic Radomia, remiza, Dom Ludowy, kuźnia, wiatraki, stodoły, obory, kurniki, suszarnia tytoniu, sieczkarnia i olejarnia. We wnętrzach znajdują się ekspozycje obrazujące codzienne życie i pokazujące zróżnicowany stan majątkowy mieszkańców wsi. Można podziwiać dobrze wyposażone chałupy z wygodnymi łożami, obrusami na stołach i zasłonkami w oknach. W niektórych są nawet drewniane zabawki dla dzieci. Budynki są drewniane na podmurówce z kamieni polnych, pokryte strzechą ułożoną schodkowo. Wyglądają bardzo malowniczo.

 

 

Skansen chałupa biedniacza

Skansen chałupa biedniacza

Ale jest również tzw. chałupa biedniacza, będąca mieszkaniem ubogiej ludności, pracującej u gospodarzy posiadających ziemię. Osoby utrzymujące się z pracy najemnej jako wynagrodzenie otrzymywały najczęściej produkty rolne. Same nie posiadały żadnego majątku.

Na jednym z ogrodzonych podwórek mieszkają zwierzęta (kozy, króliki) i drób, co stanowi dużą atrakcję dla dzieci. Ekspozycje we wnętrzach dostosowywane są do zmieniających się  pór roku i świąt liturgicznych.

Skansen – zespół dworski

Skansen dworek

Skansen dworek

Główną ozdobą tego zespołu jest dworek z Pieczysk z 1780 r. Drewniany, podpiwniczony, na podmurówce z polnych kamieni, z dachem pokrytym gontem. We wnętrzu możemy podziwiać jadalnię z pokojem kredensowym, sypialnię, salon, gabinet. Wyposażenie różni się od chałup wiejskich, jest fortepian i piec kaflowy. Do ogrzewania wolę współczesne patenty ale piec kaflowy był piękny.

Skansen – ekspozycje i atrakcje

W pawilonie ekspozycyjnym można obejrzeć maszyny i narzędzia rolnicze oraz tzw. SAM-y czyli ciągniki produkowane samodzielnie przez rolników. Wystawa „Na wiejskiej drodze” prezentuje różnorodne środki transportu (wozy, sanie, bryczki i karetę).

Skansen

Skansen

W skansenie organizowane są również kiermasze i imprezy okolicznościowe przedstawiające zwyczaje związane z różnymi świętami oraz zmieniającymi się porami roku. U koleżanki widzieliśmy przepiękne bańki ozdobione techniką decoupage kupione w skansenie przed Wielkanocą.

W dzień naszej wycieczki imprez żadnych nie było, ale skansen nas zauroczył. Piękny starodrzew, zadbane otoczenie i eksponaty, ciekawa lekcja historii. Polecamy wszystkim szukającym interesujących miejsc na spacer.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.