Gołdap – mazursko-warmińskie uzdrowisko w Lesie Kumiecie

Gołdap – wycieczka na pogranicze Suwalszczyzny

Gołdap, ulica Lipowa

Gołdap, ulica Lipowa

Ze względu na coraz bardziej bolące kręgosłupy, utrudniające i aktywność fizyczną i czasami codzienne życie, postanowiliśmy nie czekać na dalszy rozwój wydarzeń tylko zrobić dobrze naszym kręgosłupom. Tym bardziej, że tyle planów przed nami i chcielibyśmy być sprawni jak najdłużej, a samo z nieba nie spadnie. Jak uradzili tak zrobili i zapadła decyzja – jedziemy pierwszy raz w życiu do sanatorium. Złożyliśmy dokumenty i przydzielono nam leczenie sanatoryjne w miejscowości Gołdap. Nigdy tam nie byliśmy, więc się ucieszyliśmy, że przy okazji poznamy kolejny kawałek Polski.

Gołdap – położenie i informacje praktyczne

Gołdap, zalew

Gołdap, zalew

Gołdap leży przy samej granicy z Rosją (obwodem kaliningradzkim), granica przebiega przez jezioro i las otaczający sanatorium. Ta lokalizacja jest istotna z kilku powodów.

Po pierwsze chodząc po lesie można napotkać patrol straży granicznej dlatego dobrym pomysłem jest noszenie ze sobą dokumentu ze zdjęciem.

Po drugie jest silny sygnał trzech sieci rosyjskich operatorów. Dzwoniąc trzeba zwracać uwagę jaka sieć pojawia się na wyświetlaczu a najlepiej wyłączyć roaming. Samodzielne działania w telefonie nie wystarczą trzeba zadzwonić do Biura Obsługi swojego operatora i poprosić o wyłączenie. Dzwonienie z wykorzystaniem sieci rosyjskiej skutkuje naliczaniem wysokich opłat dochodzących do kilku złotych za minutę rozmowy.

Po trzecie lokalizacja przy granicy zachęca do pojechania na wycieczkę do Kaliningradu (dawniej Królewiec), warto zatem mieć paszport. Do Rosji trzeba mieć wizę ale w Gołdapi (na Placu Zwycięstwa 1) jest Centrum Wizowe. Wyrabiane są wizy elektroniczne. Składa się wniosek z załączonym zdjęciem (jest robione na miejscu). Czas oczekiwania wynosi około 4 dni, koszt to 50 zł. Wiza jest ważna przez miesiąc i w tym czasie można wyjechać raz na maksymalnie 8 dni. Dodatkowo należy wykupić ubezpieczenie (4 zł na dzień) – można to zrobić w tym centrum wizowym ( nr tel. 570 55 66 44).

Gołdap – dzielnica sanatoryjna

Mini tężnie w pijalni zdrojowej

Mini tężnie w pijalni zdrojowej

Sanatorium Wital położone jest w lesie mieszanym z dużą ilością sosen. Z sanatorium można pójść na spacer do pijalni wód czynnej całorocznie, położonej nad jeziorem Gołdap. W pijalni zdrojowej mieści się również mini tężnia i grota solna. Bilet do mini tężni kosztuje 5 zł (czas pobytu do 1 godziny), a do groty solnej 10 zł (wchodzi się grupowo). Do picia są wody: lecznicza i mineralna. W leczniczej dominują sód i chlorki dlatego nie jest wskazana dla osób z nadciśnieniem. Natomiast pobudza czynność żołądka, wątroby i trzustki. Może poprawić apetyt co mnie nieco deprymowało.

Tężnie solankowe

Tężnie solankowe

Obok pijalni swoim imponującym wyglądem wzrok przyciągają tężnie solankowe. Są czynne od kwietnia do października. Konstrukcja jest wysoka na 8 metrów, długa na 220 metrów, na szczycie jest taras widokowy. Solanka płynie po ścianach zbudowanych z gałęzi tarniny, rozpyla się w powietrzu i daje mikroklimat z dużą zawartością minerałów (jod, brom, magnez, wapń, potas, sód, fluor). Warto posiedzieć i powdychać nawet jak się jest zdrowym bo pomaga na stresy, przemęczenie i zmniejsza ryzyko różnych chorób.

Cały teren wzdłuż promenady zdrojowej nad jeziorem jest pięknie zagospodarowany – są trzy siłownie plenerowe, place zabaw dla dzieci, minigolf, pomost, restauracje i punkty gastronomiczne, parkingi.

Gołdap – atrakcje turystyczne

Dostępność obiektów dla turystów cechuje sezonowość czyli są otwarte latem albo zimą.

Atrakcje działające w miesiącach letnich to ośrodek sportu i rekreacji nad jeziorem Gołdap. Mieści się tam plaża strzeżona, wypożyczalnia różnych jednostek pływających (kajaków, łodzi, rowerów wodnych, jachtów), boiska do piłki plażowej, punkty gastronomiczne, pole biwakowe, pomosty do łowienia ryb. Po jeziorze pływa solarny katamaran, dla dzieci prowadzona jest szkółka żeglarska.

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień

Kolejnym obiektem czynnym od maja do września jest wieża ciśnień z tarasami widokowymi i kawiarnią. Wejście jest płatne, bilet dla osoby dorosłej kosztuje 12 zł.

W sezonie wakacyjnym są organizowane koncerty, różne imprezy i Kartaczewo dla miłośników kartaczy. Dla zainteresowanych kuchnią regionalną organizowane są pokazy pieczenia sękacza (takiego prawdziwego z góry jajek, masła, śmietany, cukru).

 

 

 

Piękna Góra

Piękna Góra

W sezonie zimowym działa ośrodek narciarski położony na Pięknej Górze. Jest to również punkt widokowy na Mazurach, na szczycie znajduje się kawiarnia obrotowa, ale dla turystów indywidualnych dostępna jest wybiórczo – III, IV, X i XI nieczynna, V, VI i IX czynna tylko w soboty i niedzielę. Od grudnia wraz z rozpoczęciem sezonu narciarskiego czynna codziennie. Na Pięknej Górze działają wyciągi orczykowe i jeden krzesełkowy. Jest szkoła narciarska, snowpark, wypożyczalnie sprzętu, oświetlone i naśnieżane stoki. U podnóża kompleksu działa zajazd z miejscami noclegowymi.

Całorocznie Gołdap otaczają lasy i Puszcza Romincka – można chodzić i jeździć na rowerze. Dla mocno przywiązanych do smartfona i komputera mogą pojawić się wyzwania bo nie wszędzie jest sygnał. Ale polecamy dla wszystkich lubiących się ruszać  na łonie natury.

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.