Bóle kręgosłupa – co z tym fantem robić?

Bóle kręgosłupa – nasze sposoby łagodzenia dolegliwości

Od wielu lat pojawiają się w naszym życiu bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Podobnie jak z „ruskimi” w kabarecie Olgi Lipińskiej, nikt ich nie zamawiał „same przyszli”. Zarówno u mnie, jak i u Witka, pojawiały się początkowo od czasu do czasu, potem chyba się im u nas spodobało, bo stały się częstymi gośćmi. Z powodu tych bólów pojedziemy pod koniec października do sanatorium (oczywiście relacja na blogu zapewniona) a póki co, metodą prób i błędów, uczymy się jak zmniejszyć dolegliwości.

Co ciekawe, okazało się po rezonansie, że mamy inne zmiany w kręgosłupie lędźwiowym i pomagają nam inne ćwiczenia.

Bóle kręgosłupa u Kasi

Upraszczając długi opis rezonansu powiem, że mam niestabilność i wypukliny w kręgosłupie lędźwiowym. Nie wolno stosować u mnie podwieszania oraz niektórych ćwiczeń proponowanych przez tzw. „szkoły kręgosłupa”. Najlepszym ćwiczeniem przynoszącym ogromną ulgę jest tzw. „przeprost” zaproponowany przez jednego z fizjoterapeutów.

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Kładę się na podłodze (musi być twarde podłoże) płasko na brzuchu. Nogi i biodra przylegają do podłogi a na podpartych rękach unoszę górną część tułowia. Wdech w czasie unoszenia, wydech przy powrocie. Ćwiczenia mam robić powoli, chodzi o dokładność, a nie bicie rekordów. Jeżeli ćwiczę codziennie (10 przeprostów) bóle kręgosłupa zdecydowanie są mniejsze. Jeżeli się zapuszczę i zapędzę w codzienną bieżączkę („taka jestem zarobiona, że nie mam na nic czasu”) plecy sztywnieją i bóle kręgosłupa wracają.

Bóle kręgosłupa u Witka

Streszczając długi opis rezonansu powiem, że u Witka w kręgosłupie lędźwiowym dominują przepukliny.

Po rehabilitacji obejmującej między innymi ćwiczenia na sali, poczynił obserwacje, że najskuteczniejsze na jego bóle kręgosłupa  są 3 ćwiczenia.

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni

Pierwsze z nich to leżenie na plecach na podłodze i unoszenie bioder do góry. Ważna jest dokładność i oddychanie w czasie ćwiczenia. Stopy opierają się o nie śliskie podłoże. Po uniesieniu bioder do góry należy tak chwilę pozostać a potem wolno powrócić do pozycji wyjściowej.

 

Gimnastyka na bóle kręgosłupa

Gimnastyka na bóle kręgosłupa

Drugim ćwiczeniem jest przekładanie nóg. Pozycja leżąca na plecach, od pupy w górę wszystko przylega do podłoża. Nogi zgina w biodrach i kolanach, a następnie nie odrywając tułowia od podłogi przekłada nogi z prawej na lewą stronę i z powrotem.

 

Bóle kręgosłupa - mięśnie brzucha

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Trzecie ćwiczenie Witek również robi podczas leżenia na plecach. Unosi nogi do góry, jedna noga założona jest na drugą. Ruch w stronę brzucha ma być energiczny a opuszczanie na podłogę powolne. W ćwiczeniu tym pracują mięśnie brzucha.

 

Prostota ćwiczeń

Te nasze metody może wydają się niepoważne i nie budzą takiego respektu jak specjalistyczna operacja. Ale ponieważ nie jesteśmy ideałami to czasami robimy przerwy w ćwiczeniach. I po jakimś czasie odkrywamy, że bóle kręgosłupa wracają i utrudniają codziennie życie. Natomiast jeżeli ćwiczymy przez większość dni tygodnia, po pewnym czasie nasza ruchomość zdecydowanie się poprawia i bóle nie zatruwają życia.

Please follow and like us:

1 myśl w temacie “Bóle kręgosłupa – co z tym fantem robić?

  1. Pingback: Gołdap – mazursko-warmińskie uzdrowisko w Lesie Kumiecie - 54plus.eu54plus.eu

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.